|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
Ozi-Apua?Sain karttoja syötettyä ozille, kalibrointikin sujui jotenkuten jne. Joskoan jostain netistä vaikka löytyis selkeitä suomenkielisiä ojeita käyttöön sekä ratkaisua pulmaan kun ei GPS- paikannus oikein onnistu. Genimap kyllä löytää kaiken ja toimii muttei ozi. On vielä ohjelman käyttökin hakusessa samaten asetukset. Jelpatkaa joku kiitos. -Maastoautossa on jäykkä etuakseli-
|
#2
|
||||
|
||||
Jospa määrittelisit ongelman vähän tarkemmin....
Tarkasta silti eka että GPS seuranta on päällä, ylä palkin menuista Moving Map - Start NMEA ommunication Jos ei auta niin tarkista COM portti. t jussi |
#3
|
|||
|
|||
Koneessa vain 1 usb-portti joka on näköjään COM5. Genimap alkoi toimia kun vaidoin portin oikeaksi. Ozissa arvoina com5 ja baud 4800, mallia ei määriteltý miksikään vaikka taitaa maGellan olla oletus? gps-vain NMEA on siis asetus siinä.
Mielestäni jotain paikkatietoa tai osoitinta pitäis näkyä jos gps toimii? Samaten korjaustietoa ei tule, pitäiskö edes? Kunpa sais toimimaan niin vois sitten toivoa että oppis käyttämään... -Maastoautossa on jäykkä etuakseli- |
#4
|
||||
|
||||
GPS:n toiminnan saa varmistettua vaikka hyperterminaalilla, sama COM käyttöön kun Ozissa ja
baudit. Pitäis tulla vähän tän näkoistä dataa: $GPGGA,000020.00,3019.391000,N,09741.867000,W,2,7, 2.0,296.0,M,0,M,3,26*5C $GPVTG,45.00,T,45.00,M,10.00,N,18.51,K*42 $GPGGA,000020.00,3019.391000,N,09741.867000,W,2,7, 2.0,296.0,M,0,M,3,26*5C $GPVTG,45.00,T,45.00,M,10.00,N,18.51,K*42 $GPRMC,161229,A,6010.563,N,02439.694,E,000.0,360.0 ,201202,006.1,E*78 $GPGGA,000020.00,3019.391000,N,09741.867000,W,2,7, 2.0,296.0,M,0,M,3,26*5C $GPRMB,A,9.99,L,16,1,5953.652,N,02316.787,E,044.9, 248.4,,A*36 $GPVTG,45.00,T,45.00,M,10.00,N,18.51,K*42 Jos ei tule niin yhteys ei toimi. Sitten kun saat nämä näkyviin voit aloittaa taistelun ozin kanssa, noi usb palikat ei ole kaikki helpoimpia saada toimimaan. Sillä GPS mallilla ei ole väliä ellet aio siirrellä trackkejä tai reittejä PC:n ja GPS:n välillä. |
#5
|
|||
|
|||
Tulee hyperterminalilla tällaista:
ósssssQssssssssssssssssQQ Mutta on työpöydällä kuvake joka avaa jonkun helvetin gps-infojuttu jonka avaamalla kyllä näkee nuo mainitsemasi datat. Ja se Genimap toimii kyllä. -Maastoautossa on jäykkä etuakseli- |
#6
|
|||
|
|||
Kyllä sulla on ihme säätöä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Voidaan tutkia tuota ens viikolla kun tuun käymään siellä tallilla. Eiköhän se pelittämään jotenkin saada Saitko niitä karttoja jostain vai jatketaanko kyselyä? Huomenna on töissä hyvää aikaa kysellä niitä
-- Wannabee offari -- Nerd-O |
#7
|
|||
|
|||
karttoja tarvii edelleen
-Maastoautossa on jäykkä etuakseli- |
#8
|
|||
|
|||
Tervehdys!
Palaa hermo tämän OZIn kanssa. Taannoin sain sen pelittämään kohtalaisten pitkien taistelujen jälkeen mutta nyt kun vaihdoin Garminin Legendin tilalle Haicomin GPS-hiiren niin ongelmaa pukkaa!!! Ekaksi tämä maaginen 173 metriä länteen -trauma iskee taas. Eli kun koneessa on Garmin kiinni niin kommunikointi on ok. Mutta kun vaihdan Haicomin, niin kursori on sitten tuon saatarin 173 m liikaa lännessä! Kuitenin kun seuraa läppärille Haicomilta tulevaa aste-minuutti-sekunti -tietoa, niin se on aivan samoissa lukemissa kuin Garmininkin tiedot. Kumpikin siis antaa läppärille ihan samat tiedot. Mutta mikä saakelin asetus on taas päin persuksia? Paavo, Scout, Laalaa,,,kuka tietäis? Pitää vissiin tulla Warniin pian paperikartta kädessä.... TT Note! This message was posted anonymously! |
#9
|
||||
|
||||
Lainaus:
-teppo ************************* **** Meindl tunturisusi 42 **** Out of the frying pan and into the fire... www.psory.fi Edited by - Scout on 01/10/2005 00:28:42 Edited by - Scout on 01/10/2005 09:47:33 |
#10
|
|||
|
|||
No..mikä hätänä!
|
#11
|
|||
|
|||
Nyt vielä pieniä onkelmia. Karttoja on aika hyvin saatu laitettua mutta jos ajatellaan vaikka kansalaisen karttapaikasta saatua aineistoa niin KKJ on jotenkin tuttua mutta mitä pitäs laittaa Gridiks ja onko jotai muita mita täytyis huomioida.
Anteeksi taas tyhmät kysymykset Note! This message was posted anonymously! |
#12
|
|||
|
|||
Oziin KKJ:lle Oma / user grid, astukset jotenkn tälleen: http://stiletti.wipsl.com/~ptl/Ozi_User_Grid_Set-Up.JPG
"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't." |
#13
|
||||
|
||||
Lainaus:
KKJ kaistat lähtee lännestä kohti itää ja menee käytännössä kaistalta #1 aina kaistalle #4 asti. Yhtenäiskoordinaatisto (YKJ) on joka kohdassa suomea kaistan #3 mukainen. Kaista-asetukset: http://www.scout.1g.fi/Ozi/kkj_ozi.htm Kansalaisen karttapaikassa näet osoite rivillä kohteen koordinaatit ja easting luvusta näkee minkä kaista alueella ollaan. Tää on ilmeisen (en oo kalibroinut yhtää kartta kokonaisuutta uudesta kansalaisen karttapaikasta vaan vetelen tässä johtopäätöksiä vilkaisun perusteella) välttämätöntöntä koska kartassa on edelleen merkittynä KKJ eikä YKJ. Esimerkki kuvassa http://www.scout.1g.fi/Ozi/karttapaikka.jpg olen keskittänyt kartat yhteen koordinaatti ristiin kaistalla #4 (easting alkaa 4'lla) jolloin osoite riville tulee kohteen kordinaatit ja näillähän kalibrointi onnistuu jo hienosti. Eli Nikkilänvaaran kaakoispuolen kalibrointi piste on kaistan #4 mukainen ja koordinaatit: N7008000 ja E4549000 ************************* **** Meindl tunturisusi 42 **** Out of the frying pan and into the fire... www.psory.fi Edited by - Scout on 02/10/2005 11:35:22 |
#14
|
|||
|
|||
Karttapaikassa on sellainen muuntaja, helvetti sentään, ei olis pitänyt koskea siihen kun näkyy olevan aikas saatanan monta tapaa ilmoittaa sama paikka. Ei ihme ettei oikein suju näin aloittelijalta. Millä perusteella valitsen oikean koordinaattimuodon?
-Maastoautossa on jäykkä etuakseli- |
#15
|
||||
|
||||
Lainaus:
varten sen peruskoordinaatisto asetuksen jonka aluetta kartallasi enemmän on koska niille on kartoissa merkittyhelpot/valmiit kalibroiti pisteet, ne ruksit. Eli useimmitenhan karttasin on kokonaan jonkun kaistan alueela muttei läheskään aina. Et tarvi tuota muuntoa oikeestaan mihinkään Ozikarttoja tehdessä. Jahsa, siis tuo osoiterivin koordinaatti ei olekkaan ihan luotettava joka kohdassa joten sen käyttö kannattaa unohtaa mutta tuo "Muunna" välilehden alla näkyy olevan oikeat koordinaatit, niin ja siis Easting koordinaatista näet suoraa mikä kaista se on, eli vaikka Easting 1xxxxxx on kaistan #1 ja taas esating 2xxxxxx on kaistan 2 koordinaatti ja niin pois päin. ************************* **** Meindl tunturisusi 42 **** Out of the frying pan and into the fire... www.psory.fi |
#16
|
|||
|
|||
Yritetäänpä, ehkä se alkaa tästä sujumaan. Kiitos.
-Maastoautossa on jäykkä etuakseli- |
#17
|
|||
|
|||
Tervehdys!
TT kiittää samastaan avusta, johan alkoi Garmin ja Haicom näyttää samaa paikkaa. Olisihan tuo nyt pitänyt itsekin tajuta... Sitten Warnia ajatellen toinen kyssäri. Olen aina käyttänyt vain KKJ-systeemiä Ozissa ja Garminilla. Mites kun saadaan rastit WGS 84 -muodossa, mitä pitää konfata uusiksi Ozissa? En ole 84-muodon kanssa pelannut vähääkään? TT Note! This message was posted anonymously! |
#18
|
|||
|
|||
Nojoo, taisin ihan itse selvittää ed. kyssärin "ongelman",,,
TT Note! This message was posted anonymously! |
#19
|
|||
|
|||
Mulla on ozissa KKJ jokapaikassa, paitsi siinä asetusten GPS-välilehdellä NMEA output datumissa WGS84, kartat kalibroin myös KKJ:nä aina kun mahdollista.
Asetusten Maps-välilehdellä on asetus lat/lon koordinaattien muodolle (ast/ast+min/ast+min+sek), tuo kannattaa/pitää säätää sopivaan asentoon. Ja kun syöttää uutta rastipistettä, niin itse oon toiminut siten, että rastipistelistalta oon painanut sen risuaidan joka näyttää koordinaatit lat/lon muodossa, ja sitten lisännyt uusia reittipisteitä, ja melkein joka kerta :-) muistanut valita sieltä alareunasta WGS84. Kannattaa harjoitella ennen tositarvetta, on kyllä helppo ja yksinkertainen homma, mutta jos on esim. wkisan lähdön jälkeen noita hosumassa niin saattaa tulla parsimista. kansalaisen karttapaikassa saa koordinaatit usealla eri systemillä, hakee vaikka sieltä jonkun paikan ja syöttää ozissa sen koordinaatit muutamalla eri tavalla, rastin pitäis tulla samaan kohtaan. -Paavo "There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't." |
#20
|
||||
|
||||
Lainaus:
Tuohon on kikka kaks ja hyvä sellainen, voit pitää formaatin vaikka aina ast.min,min ja jos jostain syystä tulee tarve syöttää koordinaatit muodossa ast.min.sek voit tehdä sen korvaamalla pilku välilyönnillä. Ei tarvi sorvaa kokoajan ees taas, tietenki jos on 200 pistettä syötettävänä niin se on sama laittaa oikeesee muotoon... Sitten just tollasta massasyöttöä varten oon käyttäny blankkoa karttaa se ku on on oletuksena WGS84 ei tuu datumi mokia eikä tarvi säätää jo olemassa olevia karttoja. ************************* **** Meindl tunturisusi 42 **** Out of the frying pan and into the fire... www.psory.fi |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HILUXIN napalukko ääntää.apua..apua..:) | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 03.01.2006 00:36 | |
apua nyybille | jaska74 | Chit-Chat | 2 | 14.02.2005 08:07 |
APUA! | Gemari | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 24.01.2005 19:16 |
HJ 60 apua | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 27.11.2004 15:49 | |
Apua! | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 10.04.2004 21:43 |