|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#26
|
||||
|
||||
Peukku, iso peukku sulle
-Mylppy-
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#27
|
||||
|
||||
moi!
selkis...pikku ongelma...tuo mun ozi on ton näköinen! http://www.oziexplorer3.com/android/screenshots.html ja nuo toiminnot: http://www.oziexplorer3.com/android/...roid_help.html Saako siihen saman toiminnon? yrittänyt mutta en saa pelaamaan! //Janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix" "".......British humour......!" |
#28
|
||||
|
||||
moi!
päivitys akjankohtaiseen versioon auttoi. pohjakartan siirtäminen peruskarttaan: check! ==>map scale toiminnolla siirrytään kartasta toiseen nuolella yläspäin (mapscale) pääsee tarkkaan karttaan: Next More Detailed Map - Searches maps for the next map with lower pixel scale (better detail). nuolella alaspäin (mapscale) "indeksikarttaan" takas: Next Less Detailed Map - Searches maps for the next map with higher pixel scale (less detail). edellisessä vain tarkassa kartassa toimii sitte tuo "zoom" toiminto. oikealla se jossa lukee 100 ja nuolet ylös ja alas. varsinaista indeksi karttaa en saanut toimimaan mutta nyt kartasta voi valita minkä kohteen tahansa ja ja vaihtaa kartta tarkaksi ja siinä käyttää zoom toimintoa! //Janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix" "".......British humour......!" Viimeksi muokannut lacrits68 : 12.03.2016 23:18 |
#29
|
||||
|
||||
Mikähän ihme latauksessa kusee, kaikissa kolmesa linkissä sama tilanne, 4 gt lataa ja epäonnistui. Yrittää uudestaan mutta ei saa ladattua mitään ja kohta ilmoittaa saman. Selain Firefox ja 500gt ulkoselle levylle yritin ladata. Vapaata tilaa 313gt. Sitten yritin suoraan C:lle, latasi reilut 11 gt.
Toimiskohan tuo torrentilla, saisko linkkiä sitä varten? |
#30
|
|||
|
|||
Ulkoinen kiintolevy on todennäköisesti formatoitu FAT32-muotoon, missä ei voi olla yli 4 gigatavun yksittäisiä tiedostoja. Kokeile siis ihmeessä suoraan koneen omalle kiintolevylle lataamista uudelleen.
Lainaus:
|
#31
|
||||
|
||||
Niin arvelinkin, mutta koneen levyllekin kokeilin ja tuon reilut 11 gt latautu. Kokeillaan uuemman kerran.
|
#32
|
||||
|
||||
Joo toimii, Androzic ei tosin tue ozf4 formaattia, muutenkin epävakaa sovellus joten hommasin Ozin.
|
#33
|
|||
|
|||
Onko tähän karttamälliin semmoista indeksointijuttuu tai karttaa mistä näkis mikä tiedosto on mistäkinpäin suomee? Tai meneekö tiedoston nimet jollakin logiikalla? Vai meneekö ihan käsitöiksi? Ideana olisi rajata tilan säästämiseksi vain tietyt alueet käyttöön. Niin ja muokata ne vanhempaan muotoon että androzic ymmärtää.
Tämä +20gt ja vajaa 3000 karttalehtee tiedostomääränä kun ei oo se kaiken helpoin käsiteltävä vanhalla koneella... |
#34
|
|||
|
|||
Lainaus:
__________________
Vannepaja Offroad Team |
#35
|
||||
|
||||
Karttaruutujen nimet menevät sinänsä loogisessa järjestyksesä että pc:llä ozissa kun vie hiiren halutun alueen päälle niin näyttää tiedostonimen, tuosta kun laittaa resurssienhallinnan hakuruutuun ekat 2 kirjainta ja 2 tai 3 seuraavaa numeroa niin valitun alueen ympäriltä tulee ihan sopivasti karttoja. Nämä .map ja .ozf4 tiedostot sitten kopioi mobiililaitteeseen.
Miten tapahtuu uudemman formaatin muutto vanhempaan, img2ozf ei sitä ainakaan tee. Reilut 22 e ei ole kyllä paha hinta ikuisesta lisenssistä android ohjelmaan joka toimii eikä kaatuile miten sattuun. Tosin tuota tapahtu lähinnä valikoissa, ei niinkään karttanäkymässä. Viimeksi muokannut mhk : 07.04.2016 16:04 |
#36
|
|||
|
|||
http://www.maanmittauslaitos.fi/site...htijakopdf.pdf
Tuossa on maanmittaulaitoksen "luntti" sivu:) Lainaus:
|
#37
|
|||
|
|||
Ongelmana vanhalla img2ozf versiolla tehdyissä kartoissa oli värien meneminen väärin. Se oli tunnettu bugi 2 sarjassa, kyseisestä ohjelmasta. Sen jälkeen ei tullut 3-sarjalaista otettua itselle talteen, joten nyt mennään tällä ozf4 -versiolla:)
|
#38
|
|||
|
|||
Onkos kellään tiedossa mistä saisi ozi:ssa toimivat pohjoisruotsin ja norjan kartat?
|
#39
|
||||
|
||||
Lainaus:
__________________
WUOKSI OFFROAD |
#40
|
||||
|
||||
Olisiko tätä saatavana ofc2 tai 3?
Tabletin pirulainen ei kelpuuta ozf4 |
#41
|
||||
|
||||
Lainaus:
haulla röda kartan ja blå kartan löytyy ozille sopivat kartat. http://www.soltek.se/kartor/rodak.htm http://www.soltek.se/kartor/blak.htm ja tuosta saa imuroitua perus gaminiin kartat http://garmin.openstreetmap.nl/ toimii kun junan vessa. Käytän ite noita karttoja kun Kuusamossa pyörällä polkuja koluan! //Janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix" "".......British humour......!" Viimeksi muokannut lacrits68 : 20.10.2016 06:24 |
#42
|
||||
|
||||
Osaisko joku auttaa miten saan näkymään oruxmapsissa ozin ozf4 muodossa olevan kartan?
Kyseessä android tabletti. |
#43
|
||||
|
||||
Ei saa näkymään. ozf4 on formaatti joka toimii vain Ozissa eikä sitä pysty suojaksen vuoksi konvertoimaan toiseen muotoon. Olen tässä juuri koittanut selvittää samaa. Jos joku tietää toisin niin otan mielelläni parempaa tietoa vastaan.
|
#44
|
||||
|
||||
Jahas. Latailin ozin nyt tablettiin niin kuinkas saan siinä nyt tuon kartan näkymään?
|
#45
|
||||
|
||||
Merge
Nyt olisi tarve kasata isompi kartta näistä ozf4 paloista, mutta miten? Osaako Mylppy ohjeistaa? Ozi Merge taitaa tehdä vain .map tiedostoista mutta ei ...ozf4.map taida kelvata, yritin. Vai onko ne alaviivat tiedoston nimessä joita Merge ei ymmärrä?
|
#46
|
||||
|
||||
Lainaus:
Map tiedoston alussa on pari tärkeää riviä joissa kartan nimi. Esim. seuraavassa eräs oma kartta joka ollut noin 8 gigatavun PNG kuva joka puristettu noin 1 Gigatavuun ozf4 muodossa. Jostain syystä PNG kartan nimi jää map tiedostoon? Tämä map tiedosto kuitenkin toimii koska seuraavalla rivillä on nykyinen ozf4 kartan nimi oikein. Kartta on tehty mobile atlas creatorilla ja sen luomaa 8Gt PNG karttaa ei saa auki ozissa (virhe kuvaa avattaessa eli joku koko raja tulee vastaan) vaan pitää ensin tehdä ozf4 muutos. OziExplorer Map Data File Version 2.2 Haukkavuori_bingsat_mikjus_2018 17.png Haukkavuori_bingsat_mikjus_2018 17.ozf4 Jonkinlainen kokoraja tulee vastaan karttoja yhdistäessä, esim. yli 4 Gigatavua kartta ei toimi Windows FAT32 tiedostojärjestelmässä tai Androidissa. Windowsin NTFS tiedostojärjestelmässä taas toimii. Minulla oli aika iso alue 1:20000 paloja ja niistä muodostunut ozf4 kartta noin 8.6Gt, Siinäkin oli tehty erilaisia asetuksia esim. värimäärän kanssa että sai pienempään kokoon, muuten hyvä mutta ei toimi esim. androidissa. Piti tehdä kahteen osaan kartta. Kartta on tosin aika iso, about Suomen kokoinen alue. Tarkkuus on sellainen että löytää kaikki rauniot varmasti. Viimeksi muokannut mikjus : 25.05.2018 12:05 |
#47
|
|||
|
|||
Moi,
tein näistä ozin map mergellä koosteita, ja lisää on tulossa, mutta kestää yhden koostaminen reilun viikon vanhalla höyrykoneella. http://riekonmarja.net/maps/Suomi_po...ikseli_T-X.zip - 8,62 GB (9 257 706 747 bytes) Rovaniemi/Kemijärvi alapuolelta ylöspäin http://riekonmarja.net/maps/Suomi_po...ikseli_R-X.zip - 13,1 GB (14 156 240 527 bytes) Raahe/Suomussalmi alapuolelta ylöspäin http://riekonmarja.net/maps/Suomi_et...ikseli_K-L.zip - 4,86GB (5 226 615 873 bytes), Eteläisin Suomi, Lahden keskusta näkyy osin Nuo kirjaimet (R, T, X) viittaa karttalehtijakoon: http://fi.gtk.fi/export/sites/fi/tie...alehtijako.pdf JÄLKIMMÄINEN SIVU Nyt laskennassa Q-X eli Iisalmen kohdalta pohjoiseen. P-X ei halunnut alkaa millekään, virhettä pukkasi map merge. Kun saan tuon Q-X tehtyä niin sitten tulee pala keskeltä Suomea, ja sitten lopuksi ihan eteläisin Suomi. Keskiosa ja Etelä-Suomi siis kans niin isoina paloina kun map merge haluaa alkaa tekemään. Tarkoitus on että karttalehdet limittyvät reilusti, eli välttyä siis tilanteelta jossa jotain kartan kanssa puuhatessa pitää vaihdella karttalehteä. Karttalehdet on siis isoja, mutta toimii Ozissa nopsasti, eikä tartte vieritellessä ihan äkkiä vaihtaa karttalehteä. Mittakaava on siis 1 pikseli karttakuvassa = 1 metri maastossa eli sama kuin alkup. materiaalissa. Saa vinkua jos kartat eivät lataudu tai toimi. Edit: tuo pikkupannu jossa kartat on jaossa on aika pieni, ei kannata odottaa 10GB/ms latausnopeutta. Kärsivällisyys on hyve. Noita koosteita on mahdollista tehdä myös kustomoidusti, eli jos joku ihan pakosta tarttee just tietyn kokoisen kartan jostain kohtaa, tai jollain muulla mittakaavalla (kuin 1pix=1m) niin saa ilmoitella - mutta nuo isot lehdet tulee kyllä varmaankin tehtyä ensin. Map merge on nykyään maksullinen softa, lisenssi maksaa parin tunnin ajeluiden bensojen verran. -Paavo Viimeksi muokannut Paavo : 14.11.2018 19:54 Perustelu: K-L lisätty |
#48
|
||||
|
||||
Onko Paavo tai joku muu tehnyt hieman laajempaa eteläsuomen karttapakettia esim. Jyväskylän seudulta alaspäin?
|
#49
|
||||
|
||||
moi!
tuo www.maastokartat.fi toimii kun junan vessa. käyttänyt täällä Kuusamon alueella ahkerasti ja pinimmätkin polut näkyy kartalla. ilmainen käyttää ja pientä korvausta vastaan saa lisätointoja esim kiinteistörajat...! toi toimii androidilla, ite testannut sekä tabletilla että puhelimella. suosittelen. löutyy goglen sovelluskaupasta "Maastokartat" hakusanalla. //Janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix" "".......British humour......!" |
#50
|
||||
|
||||
moi!
onko venäjälle olemassa "maastokartat" tyyppistä ohjelmaa/palvelua? //janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix" "".......British humour......!" |
Luokat |
kartta, maastokartta, oziexplorer |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Oziexplorer kartat, kuva- ja maptiedostot kiertoon | H_Nietu | Tekniikka & Jutustelu | 91 | 30.06.2022 10:02 |
OziExplorer ongelma!! | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 28 | 13.08.2018 07:13 |
oziexplorer ce hakkikseen | jamppa.w | Tekniikka & Jutustelu | 160 | 19.02.2018 18:19 |
Mistä Oziexplorer | Ellunkana | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 16.09.2009 07:40 |
Oziexplorer ja Garmin SuomiPro | Ellunkana | Tekniikka & Jutustelu | 22 | 02.09.2009 22:31 |